Zmiany w VAT i wystawianiu faktur
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązywać będą nowe zasady wystawiania faktur VAT. Dobrze, aby poznali je zarówno przedsiębiorcy, którzy będą je wydawali, jak i ich odbiorcy.
To zmiany, które warto znać! Zgodnie z nowymi zasadami, będzie można wystawiać uproszczone faktury, ale tylko wtedy, gdy nie będą dotyczyły kwoty wyższej, niż 450 zł. Będą cechowały się tym, że wystarczy zawrzeć w nich NIP klienta, datę wystawienia, przedmiot transakcji, kwotę brutto i kwotę podatku VAT, pomijając nazwę i adres odbiorcy.
Pojawi się też opcja faktury zbiorczej dla tych, którzy w jednym miesiącu kupią większą ilość towarów lub skorzystają z wielu usług w jednym punkcie. Faktury sprzedaży będą mogły być wystawiane przez nabywcę lub inne osoby, które uzyskają do tego upoważnienie.
W przypadku kupowania paliwa, nie będzie trzeba natomiast podawać na dokumencie numeru rejestracyjnego samochodu, którego dotyczy transakcja.
Ponadto, powszechniejsze mają stać się faktury elektroniczne. Zostanie zniesiony obowiązek otrzymywania zgody odbiorcy na taką formę dokumentu – jeśli po otrzymaniu faktury zostanie ona opłacona przez klienta, będzie to oznaczało automatyczną zgodę.
Trzeba będzie także pamiętać, że to podatnik będzie musiał czuwać nad autentycznością i czytelnością faktur oraz poprawnością zawartych w nich danych. Znikną faktury wewnętrzne, które przez prawo unijne w ogóle nie są określane.
Organizacje o rocznym dochodzie powyżej 1,2 mln euro będą mogły korzystać z metody kasowej, czyli pozwalającej na rezygnację z zapłaty podatku, gdy klient nie zapłacił za produkt czy usługę. Dodatkowo, fakturę będą mogli wystawiać podatnicy zwolnieni z VAT.
Korekta faktur będzie możliwa tylko poprzez nowy dokument i jedynie przez wystawcę. Należy też pamiętać o sprawdzeniu nowych stawek VAT.