Ulga na internet za 2015 r.
Dostęp do internetu to już standard. Zdecydowana większość polskich gospodarstw domowych codziennie korzysta z szerokopasmowego łączą. Przed zbliżającym się terminem złożenia zeznania podatkowego za rok 2015 pojawia się pytanie o możliwość skorzystania z ulgi na internet. Komu ona obecnie przysługuje i jakie warunki musi spełnić podatnik, by z niej skorzystać? Poniżej krótkie wyjaśnienie.
Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik może odliczyć od rocznego dochodu koszty, jakie poniósł w wyniku korzystania z internetu, ale w kwocie nieprzekraczającej 760 zł. Ulga przysługuje wyłącznie przez dwa kolejne lata oraz tylko tym osobom, które wcześniej z ulgi na internet nie korzystały. Przepisy dotyczące prawa do ulgi nie zmieniły się od roku ubiegłego, jednak coraz mniej podatników będzie mogło skorzystać z preferencyjnego opodatkowania. Ponadto warto wiedzieć, że ulga dotyczy wszystkich, którzy rozliczają się według skali podatkowej, a więc na bazie umowy o pracę, działalności gospodarczej lub również z tytułu prowadzenia najmu prywatnego.
Jak zaznaczyć w zeznaniu podatkowym skorzystanie z ulgi?
Odliczenie wpisuje się w załączniku PIT/O, a później przepisuje razem z innymi odliczeniami, które pomniejszą podstawę opodatkowania, do zeznania podatkowego za rok 2015. Ulgą objęte są wszelkie wydatki związane ze stałym dostępem do internetu, czyli abonament za stałe łącze w domu bądź abonament za internet mobilny w telefonie komórkowym, a nawet skorzystanie z internetu w kafejce internetowej. Wszystkie rachunki czy faktury za usługi muszą być uregulowane. Paragon fiskalny jest niewystarczający i w takiej sytuacji trzeba poprosić o rachunek. Natomiast koszty poniesione z tytułu montażu, naprawy czy zakupu sprzętu do korzystania z internetu nie są objęte ulgą.
Sposób przedstawienia wydatków za internet opisany został w art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Szczegółowe zestawienie poniesionych kosztów za codziennie korzystanie z internetu to podstawa do ubiegania się o przyznanie ulgi. Dokumenty kosztowe muszą zawierać dokładne dane identyfikujące odbiorcę usługi oraz podmiot, który tę usługę sprzedaje. Wyszczególniony musi być również rodzaj usługi oraz kwota do zapłaty. Takie informacje znajdują się na każdej fakturze, dlatego nie ma problemów z ich skompletowaniem. Ważne, aby na wszystkich rachunkach pojawiła się adnotacja o opłacaniu należności. W razie trudności z uzyskaniem takiego potwierdzenia, można przedstawić wyciągi z banku lub dowody przelewu. Najważniejsze, by Urząd Skarbowy miał dokładną i niepodważalną informację o zapłaceniu wszystkich faktur, gdyż będzie to podstawa do skorzystania z ulgi za internet.