Raport OECD dla Polski
OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ) to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Château de la Muette w Paryżu. Należą do niej 34 demokratyczne państwa, w tym Polska od 22 listopada 1996 r. Jednym z celów tej instytucji jest badanie, ocena i sporządzania raportów o kondycji gospodarek poszczególnych państw i regionów, następnie ich porównywanie.
W dniu 10 marca 2014 roku Sekretarz Generalny OECD Ángel Gurría przedstawił XIII Raport OECD o stanie polskiej gospodarki. Według raportu Polska gospodarka rozwija się dobrze, ale wskazane jest podjęcie działań dotyczących poprawy funkcjonowania rynku pracy, wzmocnienia konkurencji na rynku produktowym, przeciwdziałania nieprzychylnym trendom demograficznym oraz poprawę krótko i długoterminowych perspektyw gospodarczych. Pomimo że Polska osiągnęła znaczny postęp w restrukturyzacji gospodarki, a jakość warunków życia podniosła się do poziomu innych państw europejskich to nadal potrzebne są reformy.
Raport wskazuje na niski stopień wykorzystania siły roboczej, stopa bezrobocia waha się na poziomie 10% (jest jedną z najwyższych spośród krajów OECD). Zwraca również uwagę na występowanie wielu typów umów o pracę. Eksperci sugerują, aby wszystkie umowy o pracę objąć identycznymi wymogami poprzez dokonywanie składek podatkowych i społecznych tak, by wszystkie dawały identyczną ochronę socjalną. Zwrócono uwagę na poprawę procedur rozwiązywania umów oraz ograniczenie łącznego czasu trwania umowy na czas określony tak, by w Polsce funkcjonowało więcej umów bezterminowych.
W ocenie OECD publiczne służby zatrudnienia są nieefektywne, a urzędy pracy nie mają motywacji do wprowadzania dobrych praktyk. Raport wskazuje na niski wskaźnik zatrudnienia kobiet i osób starszych (39% zatrudnionych). Na sytuację tą według OECD ma wpływ np. zakaz zwalniania pracowników na 5 lat przed emeryturą. Organizacja zarekomendowała znoszenie przywilejów do wcześniejszego przejścia na emeryturę.
Według OECD: „Miejsca pracy tworzą przede wszystkim nowe firmy. Trzeba więc ułatwiać ich powstawanie” Restrykcyjne i zawiłe procedury stanowią barierę dla przedsiębiorczości. Organizacja rekomenduje prywatyzację i zmniejszenie udziału państwa w konkurencyjnych sektorach gospodarki. „Firmy państwowe nie działają jak inni uczestnicy rynku, mają przywileje albo są nieefektywne”.
Jednym z zaleceń OECD jest usprawnienie zasad związanych z zamówieniami publicznymi tak, by o wyborze dostawcy decydowały kryteria wyboru oparte na cenie i wymaganiach technicznych z uwzględnieniem oddziaływania na środowisko.
Eksperci OECD zwrócili również uwagę na reformę emerytalną, którą oceniono jako obniżenie długu publicznego natomiast zwiększenie zobowiązania emerytalnego wobec obywateli. Zalecono Polsce lepszy nadzór nad budżetem, a w celu ustabilizowania sytuacji finansów publicznych, według Sekretarza Generalnego OECD Angela Gurria, Polska powinna rozważyć utworzenie niezależnej instytucji nadzorującej finanse publiczne.
Prognoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zakłada, że w 2014 roku PKB wzrośnie o 2,7% , a w 2015 roku o 3,3%.