Ranking łatwości płacenia podatków
Według raportu pt. „Paying taxes”, przygotowanego przez firmę PwC i Bank Światowy, Polska znalazła się na 51. pozycji pod względem łatwości płacenia podatków. Jest to spadek o 4 pozycje w stosunku do poprzedniej edycji.
W raporcie uwzględniono badania ze 189 krajów. W porównaniu zestawiono liczbę godzin, jaką firma musi poświęcić na formalności podatkowe, liczbę płatności w ciągu roku oraz wysokość obciążeń podatkowych.
Sytuacja w Polsce
W Polsce przeciętny przedsiębiorca poświęca 260 godzin na formalności podatkowe (poprzednio 271), reguluje 7 płatności podatku (w poprzedzającym roku było tyle samo), a całkowita stopa podatkowa to 40,5% (poprzednio 40,4%). Choć czas potrzebny na regulowanie podatków uległ skróceniu, proces upraszczania procedur jest w Polsce wolniejszy niż w niektórych innych krajach – stąd spadek w rankingu.
W porównaniu z innymi krajami Polska wypada korzystnie pod względem liczby wymaganych płatności. Natomiast sytuacja jest znacznie gorsza jeśli chodzi o czas, który trzeba na to poświęcić. W krajach UE i EFTA jest to 161 godzin, czyli o niemal 100 mniej niż w Polsce. Średnia stopa podatkowa w UE i EFTA jest również niższa – 39,6 proc.
Porównanie krajów
Jeśli chodzi o inne kraje, najłatwiejszy system podatkowy jest w Katarze, gdzie dokonuje się średnio 4 płatności podatku rocznie. Na sprawy podatkowe poświęca się 41 godzin. Całkowita stopa podatkowa to zaledwie 11,3 proc. Natomiast najgorzej jest w Wenezueli. Trzeba tam regulować aż 70 płatności, na co poświęca się 792 godziny, a stopa podatkowa wynosi 65 proc.
Na koniec kilka przykładów znaczących zmian w porównaniu do poprzedniej edycji raportu. W 36 krajach całkowita stopa podatkowa spadła – najbardziej na Ukrainie, gdzie odnotowano spadek o 14,5 punktu procentowego do wartości 37,8 proc. Natomiast wzrosła w 52 państwach, a najbardziej w Afganistanie – o 23,6 punktu procentowego do wartości 71,4 proc.
Czas spędzany na dopełnianiu obowiązków podatkowych najbardziej spadł w Palau – aż o 90 godzin, głównie wskutek ulepszenia oprogramowania i wprowadzenia systemu kodów paskowych ułatwiających identyfikację płatności. Czas zwiększył się za to w 5 krajach – najbardziej w Malezji (o 24 godziny wskutek wprowadzenia podatku GST).
Największy spadek rocznej liczby płatności odnotowano w Uzbekistanie – z 58 do 10. Różnica wynika z uruchomienia portalu, na którym można dokonywać płatności online zamiast dotychczasowej konieczności dostarczania wydruków zeznań podatkowych do urzędów. Liczba najbardziej wzrosła w Tanzanii – o 7 płatności rocznie.