Przepisy dotyczące OFE zgodne z Konstytucją

OFE

Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z ustawą zasadniczą znowelizowanych przepisów dotyczących Otwartych Funduszów Emerytalnych, potwierdzając ich zgodność z Konstytucją. W orzeczeniu wskazano zgodność z ustawą dwóch kwestii: zakaz inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa oraz nakaz inwestowania w akcje dużej części zgromadzonych przez Fundusze pieniędzy. Za niezgodny z Konstytucją sędziowie uznali natomiast zakaz reklamy OFE. Trybunał w pełnym piętnastoosobowym składzie rozpoznał wnioski Rzecznika Praw Obywatelskich i byłego już prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Sędziowie wyrok uzasadniali tym, że środki przekazywane do Otwartych Funduszy Emerytalnych to środki publiczne, oddane Funduszom w zarząd. W rozpatrywanej sprawie kluczowe było ustalenie charakteru prawnego składki oraz znaczenie zarządzania nią przez OFE. Stwierdzono, że składka emerytalna, będąca częścią prawa majątkowego pracownika do wynagrodzenia, jest jednocześnie ciężarem i daniną publiczną, podobnie jak podatek dochodowy. Opłacanie składek jest obowiązkiem ubezpieczonych, zatem środki pochodzące z takich składek nie mogą być postrzegane w kategorii własności prywatnej osób ubezpieczonych. Ponadto są to środki przeznaczone na pokrycie publicznych zobowiązań państwa, przekazanie ich do Funduszy to czynności wyłącznie techniczno-administracyjne, a OFE wykonują zadania publiczne w granicach określonych przez prawo. Zdanie odrębne zgłosiło trzech sędziów, podnosząc między innymi, że drugi filar kapitałowy stworzono, by za pomocą pieniędzy ubezpieczonych zasilić gospodarkę, tym samym interes ubezpieczonych stał się drugorzędny.

Dla ubezpieczonych oznacza to tyle, że pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych będą inwestycją wysokiego ryzyka. Z punktu widzenia emerytów jest to rozwiązanie lepsze, jednak z drugiej strony umożliwia państwu dysponowanie pieniędzmi obywateli, na których jednocześnie to ryzyko będzie przeniesione. Orzeczenie Trybunału jest korzystne dla nowego rządu, ponieważ w razie problemów z dopięciem budżetu umożliwia mu skorzystanie ze środków zgromadzonych w ramach OFE. Pojawiają się również poglądy odmienne, osób, które nie wyobrażają sobie, aby Trybunał mógł postąpić inaczej, a określających orzeczenie jako dopełnienie ochrony dobra państwa, emerytów i finansów publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>