Poziom zatrudnienia w Polsce
Bezrobocie w Polsce jest w tym momencie najniższe od 2008 roku. Ministerstwo Pracy chce iść o krok dalej i osiągnąć pułap jeszcze niższy sięgający mniej niż 10% wszystkich osób nieposiadających zatrudnienia w kraju. Kluczem do tego ma być wprowadzona rok temu reforma urzędów pracy.
Jak wiadomo stopa bezrobocia w danym kraju stanowi jeden z najważniejszych wskaźników makroekonomicznych, doskonale pokazując kondycję gospodarki wybranego kraju. Obecnie stopa bezrobocia w naszym kraju wynosi 10,0%, co też przekłada się na liczbę 1 mln 565 tys. osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy (dane z sierpnia 2015 r.). W przeciągu zaledwie miesiąca aż 20 tysięcy Polaków znalazło sobie pracę, głównie w województwach: łódzkim, kujawsko-pomorskim i śląskim.
Na początku roku 2015 wskaźnik bezrobocia w Polsce był na poziomie 12%, czyli był wyższy aż o dwa procent niż teraz. Nasz kraj wypada pod tym względem bardzo dobrze na tle innych państw należących do Unii Europejskiej, gdyż polska gospodarka radzi sobie coraz lepiej. Polskę okrzyknięto nawet wiodącym pracodawcą w regionie CEE (blisko 9 proc.), gdyż zatrudnienie w naszym kraju w stosunku do 2013 r. w 2014 roku wzrosło o 2,5 proc.
Według danych resortu Pracy i Polityki Społecznej od 2001 r., czyli daty rozpoczęcia gromadzenia liczb związanych z poziomem bezrobocia w Polsce, w sierpniu bieżącego roku pracodawcy zgłosili do urzędów największą liczbę ofert pracy od 2001 r. i o 26% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Samo zaś bezrobocie jest najniższe od 2008 roku (data wybuchu światowego kryzysu na rynku). Jak twierdzi MPiPS w ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła aż o 518 tys. Jeszcze miesiąc temu, czyli w końcu lipca liczba osób nieposiadających zatrudniania wyniosła 1 mln 585,7 tys. osób, co też ustawiło stopę bezrobocia na poziomie 10,1 proc. Ta tendencja spadkowa chce być utrzymana przez resort pracy, osiągając pod koniec roku 2015 jednocyfrowy wynik, głównie za sprawą czynników sezonowych. Perspektywy dotyczące sytuacji na rynku pracy na rok 2016 są równie optymistyczne.