Polska dość trudnym krajem dla biznesu
Według raportu „Global Business Complexity Index”, opracowanego przez TMF Group, Polska jest na 10. miejscu w Europie i 21. na świecie wśród krajów z najbardziej skomplikowanymi przepisami dotyczącymi prowadzenia biznesu.
W raporcie porównano 76 krajów i terytoriów zależnych pod względem wymagań stawianych przedsiębiorcom. Brano pod uwagę trzy główne sfery: przepisy i kary, księgowość i podatki, a także kwestie związane z zatrudnianiem, wynagradzaniem i zwalnianiem pracowników. Przeprowadzono także wywiady ze specjalistami z dziesięciu jurysdykcji ocenionych najlepiej oraz dziesięciu z najgorszą punktacją, co dostarczyło dodatkowych informacji.
Dość wysoka pozycja Polski w rankingu wynika z faktu, że zagraniczny podmiot rejestrujący działalność w naszym kraju musi się zmierzyć z długotrwałym procesem zakładania firmy i skomplikowanymi wymogami administracyjnymi. Dodatkową barierą są częste zmiany przepisów prawa. Dagmara Witt-Kuczyńska, Dyrektor Operacyjny TMF Group w Polsce, podkreśliła także, że utrudnieniem dla zagranicznych przedsiębiorstw jest konieczność wypełniania dokumentów korporacyjnych w języku polskim. Jeśli chodzi o nowe przepisy dotyczące spółek, kolejne bariery to konieczność posiadania numeru PESEL przez przynajmniej jednego członka zarządu, a także wymóg podpisu elektronicznego dla każdego członka zarządu będącego kierownikiem jednostki.
Dla porównania, jeśli chodzi o sąsiadów Polski, trudniej jest prowadzić biznes na Słowacji, która znalazła się na szóstym miejscu zestawienia. Natomiast znacznie łatwiej jest w Czechach, które zajęły 48. miejsce.
Na szczycie globalnego zestawienia znalazły się: Grecja (ze względu na szybko zmieniające się, często sprzeczne przepisy i skomplikowane prawo pracy, a także utrudnienia w zatrudnianiu pracowników spoza UE), Indonezja (również zmieniające się, nieraz wzajemnie sprzeczne przepisy, skomplikowany proces rejestracji przedsiębiorstwa, restrykcyjne wymogi dotyczące składania zeznań), Brazylia (zróżnicowanie stawek VAT w poszczególnych stanach, skomplikowane praw pracy), Zjednoczone Emiraty Arabskie (wiele jurysdykcji mających odrębne przepisy, kary za błędy w deklaracjach VAT, w niektórych jurysdykcjach trzeba tłumaczyć dokumenty na arabski).
Z kolei za kraje i terytoria zależne najłatwiejsze dla biznesu uznano: Kajmany (stabilne środowisko ekonomiczne i polityczne, platforma cyfrowa ułatwiająca składanie zeznań podatkowych, zaangażowanie rządu w rozwój sektora prywatnego), Curaçao (stabilność polityczna, łatwość inwestowania w nieruchomości, powszechna znajomość kilku języków, elastyczny rynek pracy), Jersey (łatwość założenia firmy, prosty system podatkowy) oraz Tajlandię (środowisko przyjazne dla biznesu, łatwość założenia firmy, łatwość zatrudniania lokalnych pracowników przez zagraniczne firmy).