Podatek celny
Cło to opłata za artykuły różnego rodzaju, którą pobiera państwo w momencie wywiezienia towaru poza granicę celną lub sprowadzenia go z innego państwa. Opłata ta pozwala zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Aktualnie odchodzi się od nakładania ceł, tworząc unie celne i współpracując na zasadzie wolnego handlu.
Wyróżnia się kilka rodzajów ceł:
- cło importowe, które służy ochronie produkcji krajowej oraz podwyższeniu dochodów państwa.,
- cło eksportowe objęte są nim przede wszystkim surowce, w ten sposób państwo chce zachęcić do produkcji krajowej,
- cło tranzytowe, aktualnie bardzo rzadko występuje, opłata ta obejmowała kupców, przejeżdżających przez dane państwo.
Nakładanie cła skutkuje podwyższeniem ceny na towary importowe. Skutkować to może obniżką popytu na dany asortyment, a tym samym stratą części dochodu z jego sprzedaży. Oclenie zagranicznych artykułów daje szansę dla rodzimych producentów, którzy mogą produkować tańsze zamienniki, ponieważ na ich towary cło nie jest nakładane.
Sposobem na tańszy zakupy może być skorzystanie z sklepów na obszarze strefy wolnocłowej. Takim miejscami są głównie porty morskie i lotnicze, gdzie przeładowywany jest różnorodny asortyment. Punkty ten nadzoruje urząd celny, aby je prowadzić należy posiadać specjalne pozwolenie. W sklepach wolnocłowych najczęściej może kupić wysokoprocentowy alkohol, wyroby tytoniowe, markowe perfumy i słodycze.