Po co opłacamy ubezpieczenie wypadkowe?
Ubezpieczenie wypadkowe chroni ubezpieczonego od skutków nieszczęśliwych wypadków, czyli zdarzeń, które miały miejsce bez woli człowieka, a ich bezpośrednią konsekwencją może być uszczerbek na zdrowiu lub utrata życia. Również zapadnięcie na chorobę zawodową, spowodowaną przez pewne czynniki związane z wykonywaną pracą (utrata głosu przez nauczyciela), jest podstawą do skorzystania z ubezpieczenia.
Posiadając ubezpieczenie wypadkowe można ubiegać się o różne świadczenie w sytuacji, kiedy ubezpieczony uległ wypadkowi i wyniku, czego nie jest zdolny do pracy. Do takich świadczeń zalicza się zasiłek chorobowy, rentę, odszkodowanie oraz dodatek pielęgnacyjny lub pokrycie kosztów leczenia.
Zawarcie umowy dotyczącej ubezpieczania wypadkowego wiąże z określeniem kwoty ubezpieczenia, co do każdego rodzaju wypadku. Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje tego ubezpieczenie. Po pierwsza na wypadek śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku, po drugie na wypadek inwalidztwa oraz na wypadek całkowitej niezdolności do pracy.
Na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jedynie osoby posiadające ubezpieczenie emerytalne i rentowne objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym. Taki rodzaj ubezpieczenia nie dotyczy:
- osób bezrobotnych, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych,
- posłów do Parlamentu Europejskiego,
- żołnierzy niezawodowych,
- kobiet i mężczyzn, przebywających na urlopie wychowawczym lub korzystających z zasiłku macierzyńskiego,
- osób pracujących w oparciu o umowę agencyjną lub zlecenie.