Pakiet przewozowy
Pakiet przewozowy wszedł w życie 18 kwietnia 2017 roku ustawą o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski wyjaśnia, że to kolejny element, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. Zgodnie z planami rządu pakiet ma dać budżetowi ok. 1,4 mld zł dodatkowych wpływów w latach 2017 i 2018. Rząd zakłada, że w latach 2017-2026 do budżetu państwa powinno wpłynąć ok. 6,5 mld zł z tytułu podatku VAT i akcyzowego.
Nałożył on obowiązek cyfrowej rejestracji przewozu towarów m.in. paliw płynnych, skażonego alkoholu czy suszu tytoniowego. Te towary były najczęściej przedmiotem nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT i akcyzy. Dlatego rejestr ma być narzędziem, które służyć będzie uszczelnieniu systemu podatkowego. Określa także zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów. Za nieprzestrzeganie przepisów ustawy lub błędne informacje w danym zgłoszeniu przewidziano kary pieniężne.
Zgłoszenia są rejestrowane w prowadzonym systemie teleinformatycznym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Podmioty wskazane w ustawie są zobowiązane do przesyłania zgłoszeń do rejestru SENT. Wcześniej muszą zarejestrować się na portalu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, gdzie mogą przesyłać zgłoszenia, uzupełniać je, a także aktualizować na bieżąco. Dzięki temu mogą być one monitorowane.
Przewóz może być nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych. Kontrolę mogą przeprowadzać funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, a także funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.
Ustawa była konsultowana z firmami transportowymi. Na ich wniosek zostały usunięte zapisy o obowiązku posiadania nadajnika GPS przy przewozie towarów. Mimo to spotkała się z krytyką opozycji, wg której dla wielu przewoźników wejście w życie nowych przepisów oznacza bankructwo.
Zwolnienia z obowiązków wynikających ustawy dotyczą tylko polskich sił zbrojnych oraz państw NATO, a także sił zbrojnych uczestniczących w Partnerstwie dla Pokoju.