Nowe zasady wypłaty becikowego
Od 2016 roku zmieniają się zasady przyznawania becikowego, inaczej zwanego świadczeniem rodzicielskim, czyli wsparcia finansowego dla świeżo upieczonych rodziców. Odtąd świadczenie nie będzie przyznawane jednorazowo, a będzie wypłacane co miesiąc przez rok. Łączna pomoc może więc wynieść nawet 12 tysięcy złotych, jeśli rodzice spełnią określone warunki.
Pomoc będzie udzielana bez względu na wysokość dochodu oraz to, czy mama dziecka jest ubezpieczona. Do tej pory świadczenie mogły otrzymać wyłącznie osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę lub samodzielnie opłacające składki. Od stycznia becikowe będą mogły otrzymać również osoby bezrobotne, studenci i osoby zatrudnione na umowy cywilno-prawne. Zmiany dotkną także rodziców opłacających składki do KRUS, a wysokość przyznawanego im świadczenia ma wynieść 3,3 tysiąca złotych.
Osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim, których świadczenie jest niższe niż 1000 złotych miesięcznie, zostanie wypłacone stosowne wyrównanie. Natomiast zasiłek osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jeśli będzie niższy od proponowanej przez rząd kwoty, zostanie podniesiony do równowartości 1000 złotych. Pomoc będzie przysługiwała nie tylko rodzicom biologicznym, ale również tym przysposabiającym dziecko i rodzicom adopcyjnym, z wyłączeniem rodzin zastępczych zajmujących się tym zawodowo.
Becikowe przyznawane będzie niezależnie od dochodu, jeśli jednak w okresie 12 miesięcy jego wypłacania mama podejmie pracę, zostanie ono zmniejszone o połowę. Osoby pracujące na etacie otrzymają jak dotychczas świadczenie jednorazowe w wysokości 1000 zł, o ile ich dochód w rodzinie nie przekroczy kwoty 1922 złote na osobę. Ponadto jeśli mama skorzysta z zasiłku macierzyńskiego, nie będzie mogła po jego zakończeniu pobierać świadczenia rodzicielskiego.
Aby pobierać becikowe należy w ciągu 3 miesięcy od urodzenia lub przysposobienia dziecka złożyć odpowiedni wniosek. Złożenie wniosku po terminie skutkować będzie odmową otrzymania wyrównania za ten okres, a świadczenie zostanie naliczone od miesiąca, w którym wniosek został złożony i będzie wypłacane przez kolejnych 12 miesięcy. Jeśli na świecie pojawi się więcej niż jedno dziecko okres wypłacania becikowego zostanie wydłużony. W przypadku urodzenia dwójki dzieci wyniesie on do 65 tygodni, w przypadku trójki 67 tygodniu, czwórki 69 tygodni, piątki i więcej 71 tygodni.