Nowe dowody osobiste od marca 2015
Już pierwszego marca tego roku mają pojawić się nowe dowody osobiste. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zrezygnowało z umieszczania na nich adresu zameldowania, informacji o wzroście i kolorze oczu oraz skanu podpisu. Zrezygnowano z takich danych, które nie są niezbędne bądź polegają na subiektywnej ocenie obywatela albo urzędnika. Dzięki rezygnacji z podawania adresy zamieszkania przy każdej zmianie meldunku nie będziemy musieli już wymieniać dowodu na nowy.
Warto także wiedzieć, że nowy System Rejestrów Państwowych połączy rejestry PESEL, a także aktów stanu cywilnego i dowodów osobistych. Dzięki temu będzie można załatwiać wiele spraw w dowolnym urzędzie, niezależnie od miejsca zameldowania.
Jak zmienią się nowe dowody osobiste?
Wraz z pierwszym dniem przyszłego miesiąca pojawi się szereg nowych zabezpieczeń, w tym: dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, tłoczenia, mikrodruki i specjalne farby. Dzięki nim znacznie trudniej będzie sfałszować dowód. Na obsługiwanym przez nowy System Rejestrów Państwowych dowodzie osobistym znajdą się także informacje o polskim obywatelstwie. Ma to sprawić, iż Polacy będą mieli mniej problemów przy przekraczaniu granic UE (ułatwiona identyfikacja).
Nowe fotografie do dowodu będą musiały być wykonywane na takich samych zasadach jak do paszportu. Przy czym zdjęcie należy zrobić nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku.
Wniosek o nowy dowód osobisty można składać w dowolnej gminie, w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku, a nie jak do tej pory – tylko w urzędzie właściwym dla naszego adresu zameldowania. Nowy dokument odbieramy w tym samym urzędzie, w którym wcześniej składaliśmy wniosek. Będzie on ważny przez 10 lat od dnia wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom, będącym poniżej 5. roku życia (ważny przez 5 lat). Nowy dowód osobisty będzie mógł odebrać również nasz pełnomocnik.
Co ze starymi dowodami?
Dotychczasowe dowody osobiste zachowają swoją ważność aż do upływu terminów w nich określonych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uspokoiło obywateli i już jakiś czas temu ogłosiło, iż nie będzie konieczności wymiany dokumentów na nowe. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z informacją MSW dowód osobisty bezterminowy zostanie zastąpiony dowodem osobistym terminowym. Zatem te osoby, które ukończyły 65 lat będą otrzymywały już dokumenty terminowe.
Przewidywane problemy
Choć Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że nowe dowody będą lepsze od starych, to jednak wielu obywateli niepokoi brak adresu zameldowania. Dotychczasowe dokumenty zawsze mogły posłużyć do poświadczenia miejsca zamieszkania w trakcie chociażby nabywania usługi telekomunikacyjnej, przy rejestracji samochodu czy w banku. Posiadacze nowych dowodów osobistych będą chyba zmuszeni do pobrania zaświadczenia o zameldowaniu, lecz uzyskanie go kosztuje 17 zł. Poza tym konieczność noszenia ze sobą kolejnego papierka nie nastraja optymizmem, a już na pewno nie jest żadnym ułatwieniem.