Nie będzie wypłat w gotówce?
Zgodnie z zapisem w Kodeksie pracy, obecnie domyślną formą przekazywania wynagrodzenia jest wypłata w gotówce. Jednak w praktyce najczęściej stosuje się formalny wyjątek, czyli przelewanie wynagrodzenia na konto bankowe – szacuje się, że dotyczy to 87% Polaków.
Ministerstwo Rozwoju chce zmienić ten zapis, aby domyślną formą stał się przelew na konto. Propozycja ta znalazła się w projekcie ustawy o skróceniu czasu przechowywania akt pracowniczych. Uzasadnieniem zmiany, zacytowanym przez „Puls Biznesu”, jest dążenie do ograniczenia szarej strefy. Płatności gotówkowe nie pozostawiają śladu, więc dają możliwość ukrycia transakcji – w odróżnieniu od płatności elektronicznych.
Inne argumenty za wprowadzeniem zmiany, przedstawione przez przedstawiciela Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Roberta Łaniewskiego, to łatwość i bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych. Natomiast Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego, wskazuje na zwalczanie nieoficjalnego zatrudnienia.
Jednak Robert Łaniewski i Jerzy Bartnik wymieniają także problemy, jakie mogą się pojawić przy wprowadzeniu takiego zapisu. Łaniewski podkreśla, że Polacy są przywiązani do gotówki jako pieniądza w namacalnej formie. Z kolei Bartnik wskazuje, że wiele osób wciąż jest niechętnie nastawionych do prowadzenia kont bankowych.