Kto ma prawo do zasiłku chorobowego
Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe w przypadku pracowników i osób zatrudnionych w sektorze rolniczym. Natomiast dobrowolne ubezpieczenie chorobowe obejmuje osoby pracuje na umowę-zlecenie albo innej umowie o świadczeniu usług, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (oprócz rolników).
Zgodnie z kodeksem pracy, każdy pracownik, będący na zwolnieniu chorobowym, ma prawo do wynagrodzenia (maksymalnie 33 dni w roku kalendarzowym). Pracownicy powyżej 50 roku życia takich dni mają tylko 14. Ilość tych dni oblicza się sumując wszystkie dni niezdolności do pracy danego pracownika. Prawo do zasiłku chorobowego, wypłacanego przez ZUS, maja tylko osoby, które zachorowały, gdy posiadały ubezpieczenie chorobowe.
Zasiłek chorobowy może wynosić od 80 do 100 proc. wysokości wynagrodzenia. Całość otrzymują tylko kobiety w ciąży oraz osoby, które uległy wypadkowi w trakcie drogi do pracy bądź szkoły. Zaświadczenie lekarskie, będące podstawą do otrzymania urlopu chorobowego, należy dostarczyć pracodawcy najpóźniej 7 dni od otrzymania tego dokumentu. Przekroczenie tego terminu wiąże się z obniżeniem zasiłku o 25 % (dotyczy to jednak okresu od ósmego dnia obowiązywania zwolnienia lekarskiego). Jeśli pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego, nadal nie jest zdolny pracować, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. W tym celu należy zgłosić się do lekarza orzecznika oddziału ZUS, który zadecyduje o przyznaniu zasiłku. Dotyczy to osób, które rokują późniejszą zdolność do pracy, a tym samym nie mogą ubiegać się o rentę. Pracodawca wypłaca zasiłek przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego, po przekroczeniu tego okresu, zasiłek pochodzi ze składek ZUS.
Comment ( 1 )