Komu najpierw płacą polscy przedsiębiorcy?
Niedawno przeprowadzono badanie o nazwie „Priorytety płatności”, które miało określić nawyki płacowe polskich przedsiębiorców. Raport powstał na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i firmy NFG. Wynika z niego, że polskie firmy dbają o terminować opłat do ZUS i Urzędu Skarbowego, często kosztem płatności należnych nawet kluczowemu kontrahentowi.
W pierwszej kolejności polscy przedsiębiorący płacą podatki, comiesięczną opłatę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz należne pensje swoim pracownikom. Są to priorytety, które sprawiają, że opłacanie faktur za usługi czy zamówienia często realizowane jest z opóźnieniem. Okazuje się, że ponad 60 procent polskich firm ma zaległości wobec swoich kontrahentów. Jednak niemal połowa przebadanych respondentów wskazuje, że takie sytuacje nie występują często, tylko w razie konieczności.
Okazuje się, że najważniejsze dla polskich firm jest terminowe przekazanie pensji swoim pracownikom. Potwierdziło to niemal 75 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Około 70 procent na drugim miejscu najważniejszych zobowiązań finansowych wskazało podatki. Poważne konsekwencje wynikające z opóźnień skutecznie motywują do płatności na czas. Zdaniem właścicieli firm urzędy nie przyjmują żadnych wyjaśnień nawet w przypadku pojedynczego opóźnienia. Z parterami biznesowymi łatwiej jest negocjować terminy spłaty powstałych zadłużeń.
Raport podaje też, że wśród najważniejszych zobowiązań finansowych znajdują się podatki gminne (ok. 49 proc.) oraz zaciągnięty kredyty firmowe (31,5 proc.). Mniej istotne są opłaty stałe jak czynsz, prąd, telefon oraz raty za leasing floty samochodowej. Większość przebadanych przedsiębiorców na ostatnim miejscu wskazało płatność dla dostawców i partnerów biznesowych. Tylko 30 procent podało tę pozycję za istotną.
Specjalistyczne badanie zostało przeprowadzone przez firmę Keralla Research. Dane zbierano w styczniu 2020 roku poprzez szereg wywiadów telefonicznych na grupie 500 mikro, małych i średnich firm zarejestrowanych w Polsce.