Jaki podatek zapłacić od wygranej?
Obowiązek i zasady opłacania podatku dochodowego od wygranych określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jej zapisami podatek taki pobierany jest od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a także w innych krajach Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dochodów z tytułu wygranych w grach, konkursach i zakładach wzajemnych, lub od nagród związanych ze sprzedażą premiową. W tych wypadkach pobiera się 10% wartości wygranej lub nagrody tytułem podatku dochodowego, i nie może być on pomniejszony o koszty jego uzyskania. Podatek taki ma formę ryczałtu, co oznacza, że otrzymujący nagrodę nie musi go opłacać samodzielnie, i nie ma obowiązku składania deklaracji rocznej w roku, w którym nagrodę otrzymał.
Zasada ryczałtu, na mocy ustawy o podatku PIT, podlega wielu wyjątkom. Z podatku zwolnione są bowiem:
- wygrane w grach i konkursach organizowanych przez środki masowego przekazu, jak telewizja, radio, Internet, i poprzez te środki emitowanych,
- wygrane w konkursach z dziedziny nauki, sztuki, kultury, sportu i dziennikarstwa,
- nagrody mające związek ze sprzedażą premiową, jeśli ich wartość nie przekracza kwoty 760 zł.
Natomiast wygrane w grach liczbowych, pieniężnych, zakładach wzajemnych, grze telebigno, loteriach fantowych loteriach promocyjnych i audiotekstowych, czyli związanych z wykonaniem odpłatnego połączenia lub wysłaniem płatnej wiadomości SMS, zwolnione są z podatku, jeśli ich wartość nie jest wyższa niż 2 280 zł.
Całkowite zwolnienie od podatku dotyczy natomiast wygranych w kasynach, automatach, wideoloteriach i grach w bingo.
Płatnikiem podatku dochodowego od wygranych w grach i konkursach jest organizator, czyli podmiot uprawniony na podstawie przepisów do prowadzenia gier i zakładów wzajemnych (konkursów), który dokonuje wypłaty należności wygranym. Do jego obowiązków w związku z tym należy:
- pobieranie zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy. Jeśli natomiast nagrodą nie są wartości pieniężne, to podatnik (czyli osoba, która nagrodę wygrała) ma obowiązek wpłacić płatnikowi (organizatorowi) kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed wydaniem nagrody.
- przekazanie podatku na rachunek właściwego według miejsca zamieszkania płatnika urzędu skarbowego. Jeśli płatnik nie jest osobą fizyczną wtedy właściwość określa się na podstawie jego siedziby lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Płatności należy dokonać w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu przekazania wygranej, przesyłając jednocześnie deklarację PIT-8A.
- wystawienie deklaracji PIT-8C, a także dostarczenie jej podatnikowi. Termin na dostarczenie kończy się wraz z końcem lutego roku następującego po roku, w którym nagroda została przekazana. Dla podatnika deklaracja ma charakter jedynie informacyjny, gdyż nie rodzi po jego stronie obowiązku wypełniania deklaracji rocznej z tytułu wygranej.
Inaczej wygląda sytuacja jeśli nagroda wynika z prowadzonej działalności gospodarczej podatnika. W takim wypadku podatku nie rozlicza się ryczałtowo, ale uwzględnia w źródłach przychodu. Płatnik nie pobiera zryczałtowanego podatku, i nie sporządza deklaracji PIT-8C, a rozliczenie spoczywa na podatniku, czyli osobie prowadzącej działalność.