Jak odpisać 1% od podatku?
Każdy z nas może mieć wpływ na wykorzystanie swojego podatku, choć władza ta sięga zaledwie 1 procenta podatku w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Prawo do odpisania 1% od podatku na organizacje pożytku publicznego działa od 2004 r. do dziś. Jak zatem można dokonać samodzielnej wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego?1% odpisać może każdy, kto:
- nie prowadzi działalności gospodarczej i nie rozlicza się przez organ rentowy lub zakład pracy (tzn. składa PIT-37),
- prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych bądź korzysta z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (tzn. składa PIT-36 albo PIT-36L),
- prowadzi działalność gospodarczą, a także jest na tzw. ryczałcie (tzn. składa PIT-28),
- rozlicza przychody ze sprzedaży nieruchomości oraz praw majątkowych na formularzu PIT-39
Tym jednym procentem swojego podatku mogą również zadysponować emeryci i renciści, pod warunkiem uprzedniego wydania im formularzu PIT-40A bądź PIT-11A. Ponadto wymagane jest od nich samodzielne przygotowanie, a następnie złożenie własnego zeznania podatkowego w urzędzie.
Wyżej wymienionej części podatku z rocznego rozliczenia nie mogą wykorzystać na wpłatę na szczytny cel osoby fizyczne, które płaciły podatek w formie karty podatkowej, czyli PIT-u 16A oraz osoby duchowne, zobowiązane do złożenia formularza PIT-19A.
Chcąc przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego w rozliczeniu, należy wybrać ją z ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wykazu, który możemy znaleźć w formie elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, podlegającym bieżącej aktualizacji. Na liście znajdują się nazwy i siedziby organizacji, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i numer rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% naszego podatku. Po wyliczeniu dochodu wypełniamy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym:
PIT-28 – część M
PIT-36 – część P
PIT-36L – część O
PIT-37 – część I
PIT-38 – część H
PIT-39 – część H
Wpłatę 1% z należnego podatku dochodowego przekazuje Urząd Skarbowy, pod warunkiem podania prawidłowej nazwy organizacji pożytku publicznego wraz z jej numerem KRS. Kwota ta tak jak w latach ubiegłych zostaje pomniejszona o koszty przelewu bankowego.