Gdzie szukać pomocy w rozliczaniu PIT-a?
fot. Kurhan/bigstockphoto.com
Jak co roku do 30 kwietnia należy złożyć rozliczenie PIT. Wcześniejsze złożenie deklaracji gwarantuje szybszy zwrot ewentualnego nadpłaconego podatku lub poznanie kwoty, którą musimy zwrócić. Pozwoli to też uniknąć stresującego stania w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym albo szukania na ostatnią chwilę osoby, która pomoże nam rozliczyć nasze dochody.
Jakie możliwości rozliczania PIT mają osoby, które słabo się na tym znają? Trzy podstawowe możliwości to: skorzystanie z pomocy biura rachunkowego, urzędnika skarbowego lub użycie programu komputerowego czy też on-line.
1. Biuro rachunkowe
Chcąc dopełnić corocznego obowiązku rozliczenia podatkowego, możemy zwrócić się do biura rachunkowego lub polecanej księgowej, dzięki nim w stosunkowo krótkim czasie dostaniemy swój formularz z odpowiednio wypełnionymi rubrykami. Wystarczy dostarczyć właściwe dokumenty o zeszłorocznych dochodach. Później najczęściej pozostaje tylko wysłać go pocztą lub złożyć osobiście w odpowiednim urzędzie. Jest to jednak usługa płatna i należy pamiętać, żeby wybrać kompetentnego i uczciwego specjalistę.
2. Urząd skarbowy
Kolejny sposób to pójście bezpośrednio do urzędu skarbowego i skorzystanie z pomocy urzędników. Ich wsparcie pozwoli uniknąć ewentualnych błędów wynikających z pośpiesznego lub niedokładnego wypełnienia deklaracji. Część osób ceni sobie kontakt osobisty i zaangażowanie ekspertów może okazać się dla nich nieocenione. Wszystkie urzędy skarbowe prowadzą w wyznaczonych dniach dyżury, podczas których można uzyskać bezpłatną pomoc. Część z nich wychodzi w stronę podatników i dyżury podatkowe odbywają się również np. w urzędach danych dzielnic lub innych miejscach.. Trzeba się jednak liczyć z tym, że żeby z nich skorzystać, często będziemy musieli poczekać w kolejce. Urzędy skarbowe w ostatnich dniach składania deklaracji PIT pracują dłużej niż zazwyczaj.
3. Deklaracje elektroniczne
Jednym z najłatwiejszych sposobów jest rozliczenie się przez Internet. Wymaga to chociaż minimalnej wiedzy o nowych technologiach, ale nic nas nie kosztuje i nie wymaga wychodzenia z domu. Mamy do wyboru aplikacje on line lub programy do zainstalowania na komputerze. Oba, krok po kroku, poprowadzą nas przez kolejne etapy, podpowiedzą, jakie dane należy wprowadzić, zweryfikują, czy wszystkie pola są wypełnione. W przypadku deklaracji elektronicznej nie potrzebny jest podpis (jego brak to podstawowy błąd w deklaracjach wypełnianych „ręcznie”). W celu weryfikacji podatnika należy podać kwotę przychodu z poprzedniego roku. Dowodem na złożenie PIT w terminie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru dokumentu elektronicznego dostarczonego do Ministerstwa Finansów, które przyjedzie do nas e-mailem.
Osoby składające deklaracje podatkowe mają do wyboru wiele możliwości. Żeby usprawnić sam proces ich wypełniania – bez względu na to, czy robimy to osobiście, czy zlecamy innym osobom – należy wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty i dane. Należą do nich m.in.: informacje podstawowe (dane osobowe, NIP, PESEL), rozliczenie przychodów, dokumenty do otrzymania konkretnych ulg (internetowej, prorodzinnej, rehabilitacyjnej itd.) oraz cel szczegółowy, na który można przeznaczyć 1% podatku.