Elektroniczne zwolnienia lekarskie
Wraz z nowym rokiem czeka nas przełom dotyczący nowych, elektronicznych zwolnień lekarskich. Od 1 stycznia 2015 roku wszelkie wystawiane przez lekarzy zwolnienia lekarskie przybiorą formę elektroniczną, a nie jak do tej pory – papierową. Ma to ułatwić obsługę zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, które do ZUS będzie można wysyłać już za pomocą systemu elektronicznego.
Pod koniec 2013 roku z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej została przygotowana nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nią zwolnienie lekarskie będzie automatycznie przekazywane na elektroniczną skrzynkę pocztową należącą do ZUS.
W jaki sposób elektroniczne zwolnienia będą funkcjonowały w systemie opieki zdrowotnej?
Elektroniczny system zwolnień lekarskich ma usprawnić przepływ informacji między lekarzem a pracodawcą, a także uniemożliwić wystawianie fałszywych zwolnień lekarskich. Ponadto zostanie zniesiony dotychczasowy obowiązek przechowywania kopii tego rodzaju dokumentów przez kolejne trzy lata oraz nie będzie trzeba przesyłać ich tradycyjną metodą do ZUS. Lekarze będą wypełniać w ciągu zaledwie kilku sekund gotowy szablon z programu komputerowego, w tym: ocenę stanu zdrowia pacjenta, tj. przede wszystkim numer statystyczny choroby i okres niezdolności do pracy.
Rada Ministrów przychyliła się do zmiany w systemie wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, aby państwo mogło lepiej kontrolować osoby korzystające ze zwolnień, głównie tych krótkoterminowych (do 7 dni). Nowelizacja przepisów wraz z wprowadzonymi e-zwolnieniami pozwoli na znaczne skrócenie czasu wniosków komorniczych, gdyż tego rodzaju dokumentacja będzie na bieżąco aktualizowana.
Dane do wglądu
Elektroniczne L4 mają szybko trafiać do ZUS-u, dzięki czemu będzie wiadomo jak często dana osoba korzysta ze zwolnień lekarskich i z jakiego powodu.
Ponadto lekarze będą mieli wgląd do informacji o przebytych chorobach swoich pacjentów oraz wystawianych im do tej pory zaświadczeniach. Według założeń dane z takiego e-profilu mają znacząco utrudnić symulowanie choroby, a także częste zmiany lekarzy w celu wyłudzenia zwolnienia. Pacjenci zamiast dotychczasowych charakterystycznych druków będą otrzymywać wydruk e-zwolnienia wraz z podpisem lekarza i pieczątką, który zostanie wystawiony tylko na prośbę osoby otrzymującej zwolnienie.
Płatnicy składek, zatrudniający więcej niż pięć osób będą zobowiązani do posiadania profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym, udostępnionym przez ZUS. Dzięki niemu dany pracodawca od razu dowie się o wystawieniu elektronicznego zwolnienia dla swojego pracownika.
Nadal możliwe będzie także wystawianie papierowych zwolnień na żądanie ubezpieczonego bądź w sytuacji, kiedy pracodawca nie będzie posiadał profilu informacyjnego płatnika składek (w ciągu 3 dni lekarz będzie musiał wysłać również e-zwolnienie do ZUS).