Czy szkolenie zawodowe stanowi przychód pracownika?

Większość firm organizuje swoim pracownikom szkolenia zawodowe, mające lepiej przygotować ich do pracy na danym stanowisku. Problem pojawia się, gdy trzeba rozliczyć podatek – czy szkolenie zawodowe, opłacane przez pracodawcę stanowi przychód pracownika? Czy zatrudniający może uznać ten wydatek za koszt uzyskania przychodu?

Odpowiedzią na te pytania mogą być orzeczenia WSA w Warszawie z 31 stycznia 2008 roku (sygn. akt III SA/Wa 1915/07) czy też WSA w Poznaniu z 12 lutego 2008 roku (sygn.. akt I SA/Po 1595/07), w których powiedziane jest, że szkolenie zawodowe nie stanowi dla pracownika przychodu, o ile wpływa ono na prawidłowe wykonywanie przez niego obowiązków.

Przykładowo, zatrudniamy pracownika do działu sprzedaży; swoją karierę w firmie musi on rozpocząć od obowiązkowych szkoleń ze sprzedaży oraz obsługi klienta. Są to szkolenia obligatoryjnie, pracownik nie ma więc wyboru i musi w nich uczestniczyć. Dodatkowo, umiejętności które zdobędzie w trakcie tego treningu będą przez niego wykorzystywane podczas pracy na stanowisku, na którym został zatrudniony, zatem szkolenie podniesie jego kwalifikacje do pracy na danej pozycji. Sytuacja ta doskonale obrazuje przypadek, w którym nie następuje u pracownika przysporzenie, zatem szkolenie nie stanowi dla niego przychodu. W związku z tym wartość takich świadczeń wolna jest od podatku dochodowego.

Zasada ta dotyczy także szkoleń cyklicznych, które często organizowane są przez pracodawców, na przykład okresowe szkolenia, w których uczestniczyć muszą zawodowi kierowcy, wykonujący transport rzeczy bądź osób. Stanowią one podstawę wykonywania przez nich zawodu, więc nie ma wątpliwości że są dla nich niezbędne; w związku z tym nie są one objęte podatkiem dochodowym, ponieważ nie stanowią one przychodu pracownika.

Prawo wspiera podnoszenie kwalifikacji przez pracowników, a co za tym idzie umożliwia pracodawcom finansowanie szkoleń pracowniczych i nie nakłada na nich obowiązku doliczania podatku dochodowego pracownikom z tego tytułu. Podobnie wygląda sprawa w przypadku szkoleń dla przedsiębiorców – jeśli dane szkolenie podniesie kwalifikacje przedsiębiorcy, a przez to wpłynie na funkcjonowanie jego firmy i zwiększy jej konkurencyjność, szkolenie takie można uznać za koszt poniesienia przychodu i nie trzeba rozliczać od niego podatku dochodowego.

Comment ( 1 )

  1. / ReplyAgnieszka
    Szkolenia, coaching i warsztaty ( hprgroup.pl ) pozytywna strona pracy ;-), korzystamy z nich chętnie lub niechętnie ale są one potrzebne i dla nas i dla pracodawcy. Podnoszą nasze kwalifikacje, zyskujemy atrakcyjność na rynku pracy, wzbogacamy naszą widzę zawodową...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>