Autozapis do PPK już 1 marca
Każdy pracodawca 1 marca 2023 roku jest zobowiązany zapisać zatrudnione przez siebie osoby do PPK. Pracownik, który nie chce w ten sposób oszczędzać na swoją emeryturę, musi złożyć deklarację rezygnacji z programu, nawet jeśli zrobił już to wcześniej.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny system oszczędzania na emeryturę. Można z nich korzystać od 2019 roku. W ramach programu pracodawca automatycznie odciąga na indywidualne konto inwestycyjne minimum 2% pensji pracownika. Dodatkowo pracodawca pokrywa drugą część wpłaty w wysokości co najmniej 1,5% wynagrodzenia. Na konto, na którym gromadzone są środki z myślą o przyszłej emeryturze, wpływają również dodatkowe wpłaty z budżetu państwa: 250 zł na powitanie i 240 zł po każdym roku oszczędzania w PPK.
Ponieważ program jest dobrowolny, można złożyć deklarację rezygnacji z oszczędzania w PPK. Mimo zachęty w postaci dodatkowych wpłat realizowanych z budżetu spora część pracowników zrezygnowała z PPK zaraz po starcie programu.
Z końcem lutego bieżącego roku wszystkie wcześniejsze dyspozycje tracą jednak ważność. 1 marca 2023 roku nastąpi automatyczny, ponowny zapis do PPK. Osoby w wieku od 18 do 55 lat, które nie chcą w ten sposób odkładać kapitału, muszą po 1 marca ponownie zrezygnować z uczestnictwa w programie. Automatyczne zapisy będą realizowane co 4 lata. Kolejny będzie miał miejsce w 2027, a następny w 2031 roku.
Automatyczny zapis będzie dotyczył wszystkich zatrudnionych w wieku od 18 do 55 lat, którzy płacą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, i zrezygnowali wcześniej z PPK. Osoby w wieku powyżej 55 lat nie zostaną zapisane automatycznie. W celu przystąpienia do PPK muszą oni sami złożyć wniosek u swojego pracodawcy. Pracownicy, którzy aktywnie korzystają z programu, będą dalej oszczędzać w ten sposób, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.
W przypadku braku rezygnacji pracodawca w marcu naliczy i pobierze składki w odpowiedniej wysokości i do 17 kwietnia przekaże je do instytucji finansowej. Jeśli deklaracja zostanie złożona już po pobraniu składek, wpłata zostanie zwrócona.