Stawki ubezpieczenia OC mogą wzrosnąć

Ubezpieczenia OC wzrosną
fot. violetkaipa/bigstockphoto.com

Zazwyczaj koniec roku kalendarzowego wiąże się z jednej strony z czynieniem podsumowań minionych miesięcy, z drugiej z próbą przewidzenia zdarzeń, które mogą mieć miejsce w pierwszych miesiącach nowego roku. O ile snucie osobistych planów oparte jest w większości przypadków na indywidualnych wizjach i możliwościach, o tyle przewidywanie przyszłych zjawisk, na przykład o charakterze ekonomicznym, uzasadnione jest zwykle wcześniejszymi zapowiedziami lub projektami zmian legislacyjnych.

Jedną z oczekiwanych nowelizacji, której zapisy z pewnością będą miały wpływ na rynek ubezpieczeniowy w Polsce, jest ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, wchodząca w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Nowe uregulowania, dostosowujące polskie prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej „Wypłacalność II (Solvency II)” z 25 listopada 2009 roku, spójne również z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, wskazują między innymi na podwyższone wymogi kapitałowe wobec ubezpieczyciela oraz nowe podejście do klienta, mające przejawiać się na przykład w dostosowywaniu produktu do wymagań konsumenta – na podstawie przeprowadzonej wcześniej analizy jego potrzeb, dokładnym informowaniu klienta o szczegółach wykupowanego przez niego ubezpieczenia, wprowadzeniu rozwiązań mających zapobiegać przeciągającym się postępowaniom odszkodowawczym oraz możliwości wycofania się z umowy bez ponoszenia negatywnych konsekwencji.

Nowe przepisy, oprócz zmian systemowych, przyniosą również określone zmiany dla osób korzystających z usług towarzystw ubezpieczeniowych. W połączeniu z zaleceniami KNF-u, podkreślającymi konieczność przeanalizowania wysokości składek ubezpieczeniowych i dostosowania ich do adekwatnie ponoszonego ryzyka, zmuszą one ubezpieczycieli – dotychczas obniżających stawki z powodu dużej konkurencji – do wprowadzenia istotnych zmian.

Jak wskazują analitycy rynku, po serii podwyżek stawek ubezpieczeniowych w tym roku (nawet o trzydzieści procent w stosunku do roku 2014), w roku przyszłym również spodziewane są wzrosty. Najpopularniejszym wśród Polaków typem ubezpieczenia jest obowiązkowa polisa odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadacza pojazdu mechanicznego, pokrywająca ewentualne szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu. Zgodnie z przewidywaniami, w zależności od polityki cenowej konkretnego ubezpieczyciela oraz określonego przypadku, stawki OC mogą wzrosnąć nawet o pięćdziesiąt procent – spodziewany wzrost będzie raczej jednorazowy.

Przewidywane zmiany oraz będące ich konsekwencją podwyżki z pewnością zrewolucjonizują rodzimy rynek ubezpieczeń. Zapowiadane regulacje mają przede wszystkim na celu ochronę interesów klientów towarzystw ubezpieczeniowych. Licząc się jednak z tak znacznymi podwyżkami stawek polis ubezpieczeniowych można zadać sobie pytanie, kto faktycznie na nich zyska. Jedno jest pewne: właściciele pojazdów oraz osoby korzystające z innego rodzaju ubezpieczenia OC będą musieli liczyć się z koniecznością ponoszenia wyższych opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>