PIT-37
Najszybszym i najprostszym sposobem na wypełnianie formularza PIT-37 jest skorzystanie z programu umożliwiającego jego wypełnienie. Program PIT 2013 można pobrać z internetu nie ponosząc z tego tytułu kosztów. Aplikacja ta zawiera bieżące przepisy podatkowe, co pozwoli uniknąć błędów. Najbardziej popularną metodą jest wypełnienie deklaracji osobiście i następnie dostarczenie jej do urzędu skarbowego, można go również wysłać pocztą. Zeznanie zawsze należy wysyłać korzystając z usług Poczty Polskie listem poleconym. Nowością jeżeli chodzi o składanie formularza PIT-37 jest wysłanie go drogą elektroniczną bez obowiązku podpisu elektronicznego. Termin składania zeznania podatkowego upływa z dniem 30 kwietnia 2013 roku.
PIT-37 przeznaczony jest dla podatników, którzy:
- uzyskiwali w trakcie roku podatkowego przychody na terenie kraju opodatkowane na zasadach ogólnych (zgodnie ze skalą podatkową),
- uzyskiwali przychody jedynie za pośrednictwem płatnika np. wynagrodzenia za wykonaną pracę, przychody z umowy zlecenia, umowy o dzieło, praw autorskich, emerytury, renty, stypendia, zasiłki,
- uzyskiwali przychody z pracy nakładczej czyli chałupnictwa,
- nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej również opodatkowanej na zasadach ogólnych,
- nie odliczają od osiągniętych dochodów strat wykazanych w poprzednich latach,
- nie doliczają do osiągniętych dochodów dochodów uzyskanych przez niepełnoletnie dzieci.
PIT-37 jest to formularz skierowany do osób:
- składających swoją deklarację podatkową samodzielnie,
- wspólnie z małżonkiem,
- które w trakcie roku 2013 uzyskały przychody na terenie Rzeczpospolitej, a ich rezydencja podatkowa znajduje się poza granicami kraju.
Dochody (lub straty) uzyskane w roku 2013 obliczamy na podstawie PIT-11 przesłanych nam przez firmy, od których otrzymywaliśmy wynagrodzenie. Dane zawarte w PIT-11 przepisujemy do PIT-37. W przypadku otrzymania kilku PIT-11 konieczne jest zsumowanie zawartych w nich wartości. Jeżeli mamy prawo do odliczania ulg do PIT-37 załączamy PIT/O, PIT/D lub PIT-2K. PIT/O służy do wykazania wszelkiego rodzaju odliczeń od podatku nie związanych z ulgami mieszkaniowymi. Umieszcza się w nim informacje dotyczące np. ulgi internetowej, ulgi na dzieci oraz darowizn złożonych w danym roku podatkowym. PIT/D służy do wykazania odliczeń wydatków mieszkaniowych. PIT-2K składa się razem z formularzem PIT/D dotyczy podatników odliczających ulgę odsetkową, związaną ze spłatą kredytu mieszkaniowego. Otrzymaną wysokość zobowiązania podatkowego należy zaokrąglić do pełnego złotego. Jeden procent z tej wartości warto przekazać na organizację pożytku publicznego, wybraną dobrowolnie. Może się zdarzyć, że w wyniku wyliczeń otrzymamy od urzędu skarbowego zwrot nadpłaconych pieniędzy.