Ulga podatkowa dla krwiodawców
Honorowe oddawanie krwi może uratować komuś życie. Banki krwi apelują o uczestnictwo w akacjach krwiodawstwa. Jednak nie tylko potrzeba duszy może zachęcić do oddawania krwi, dawcy mogą też liczyć na wymierne korzyści. Darmowa jazda komunikacją miejską to jedna z nich. Ponadto honorowi dawcy krwi mogą co roku skorzystać z ulgi przy składaniu zeznania podatkowego. Odlicza się równowartość ekwiwalentu pieniężnego, którego wartość nie może przekroczyć 6 proc. dochodu lub przychodu. Ulga dotyczy wyłącznie krwi oddanej na terenie kraju. Niewiele osób, które oddają krew mają świadomość dodatków, jakie im przysługują.
Status honorowego dawcy krwi określają przepisy prawne. Są to osoby, które bezpłatnie oddały krew, osocze lub inne jej składnik w specjalnym punkcie poboru krwi, dzięki czemu honorowi dawcy są zarejestrowani w bazie. Odliczenie PIT dotyczy krwi i jej składników. Uwzględnia się je przy wypełnianiu formularza PIT-28 (opodatkowanie ryczałtowe) bądź PIT-36 i PIT-37 (podatek dochodowy). Każdy formularz wymaga jednak dodatkowego dokumentu, potwierdzającego status. Podatnik ma w obowiązku dołączyć również formularz PIT/O, gdzie znajdują się informacje na temat kwoty przekazanej darowizny oraz wysokości odliczenia, jakie wynikają z darowizny krwi. Ponadto niezbędne są dane obdarowanego, czyli nazwa oraz adres punktu poboru krwi. Niemniej istnieją pewne limity dla honorowych krwiodawców.
Wielkość odliczenia można obliczyć mnożąc litry krwi przez kwotę ekwiwalentu. Cena cały czas się zmienia, jednak mniej więcej jest to 130 zł za litr oddanej krwi. Jest to górna granica, która praktycznie stosowana jest dla rzadkich grup krwi, jednakże w przypadku rozliczeń podatkowych stosowana jest jako swoisty współczynnik. Tak samo jest w przypadku osób, które zdają tylko osocze i krwinki krwi. One również ekwiwalent pieniężny obliczają przy użyciu tego współczynnika. Komplet dokumentów trzeba złożyć na czas we właściwym urzędzie skarbowym, uwzględniając wyłącznie krew oddaną w Polsce oraz dołączając zaświadczanie z jednostki krwiodawstwa o ilości oddanej krwi. Ulga podatkowa nie przysługuje osobom, które wcześniej uzyskały dodatek pieniężny, gdyż w tym wypadku nie ma mowy o darmowym darowaniu krwi.