Trudno o etat
W Polsce wskaźnik bezrobocia jest niski, nawet po licznych redukcjach w pandemii. Jednak pracownikom, którzy niedawno stracili pracę znacznie trudniej niż kiedyś jest znaleźć zatrudnienia. Pracodawcy obawiają się kolejnych lockdownów, dlatego procesy rekrutacyjne są wstrzymane, zwłaszcza w dużych korporacjach. Na łamach „Rzeczpospolitej” właśnie opublikowano raport odnośnie sytuacji na rynku pracy, który został przygotowany przez firmę LHH.
Okazuje się, że aż o 10 proc. wzrósł wskaźnik trudności w znalezieniu w pracy, choć w Polsce utrzymuje się najniższa stopa bezrobocia w Unii Europejskiej, a ofert pracy przybywa. Jednak pandemia nasila lęki o możliwość utraty pracy, gdy rozpocznie się kolejna fala zakażeń koronawirusa. W raporcie wskazano, że znacząco wydłużył się czas szukania pracy w porównaniu z 2019 rokiem – teraz zamiast 3 miesięcy pracy szukamy o 30 dni dłużej. Ponadto do rekrutacji wróciły tylko niektóre branże, dlatego jakość ofert nie jest najwyższa. Specjaliści póki co nie mają większego wyboru. Największy problem dotyczy natomiast pracy na etacie. Teraz większość pracodawców szuka osób, które zgodzą się na elastyczne formy zatrudnienia.
Niemniej z czasem rozwój pracy zdalnej może stworzyć nowe miejsca pracy, np. dla osób z mniejszych miast, które będą mogły aplikować na stanowisko w większym mieście, gdyż nie będzie konieczności codziennego dojazdu. Co ciekawe, z badania LHH wynika, że aż 30 proc. ankietowanych nową pracę ocenia lepiej niż poprzednią, którą straciło przez pandemię. Obecnie nie ma już fal zwolnień, z jakimi mieliśmy do czynienia w 2020 roku, a ewentualne redukcje wynikają z restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
Najnowsze dane Główne Urzędu Statystycznego podają, że w maju osób bezrobotnych było 45,7 tysiąca. To najmniej w tym roku. Wynikać to może z przygotowania do sezonu wakacyjnego i wzrostu liczby ofert pracy aż o 5 tys. w porównaniu z kwietniem. Pandemia doprowadziła do tego, że przez cały 2020 rok zlikwidowano w Polsce niemal 330 tys. miejsc pracy, z czego aż 28 proc. było spowodowane zamknięciem gospodarki z powodu pandemii koronawirusa.