Tylko niektóre leki darmowe dla seniorów
Jednym z ważniejszych punktów w exposé pani premier Beaty Szydło było wprowadzenie darmowych leków dla seniorów. Po ponad stu dniach od tej obietnicy rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które będą finansowane ze środków publicznych. Kiedy to nastąpi i na czym dokładnie będzie polegał program bezpłatnych leków dla seniorów?
Zgodnie z przedwyborczymi obietnicami PiS miało wprowadzić darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia. Po kilku miesiącach nowy rząd chce w końcu spełnić swoją obietnicę, choć na nieco innych warunkach.
Darmowe leki dla seniorów mogłyby doprowadzić do zbyt gwałtownego wzrostu wydatków na refundację. Dlatego też resort zdrowia wysunął inną propozycję, mówiącą o tym, że darmowe mają być tylko najtańsze leki, wiążące się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Według projektu przyjętego przez rząd lista darmowych leków dla osób starszych w wieku 75 plus zostanie dołączona do listy wszystkich wyznaczonych leków refundowanych, uaktualnianej co dwa miesiące. Pierwszy wykaz ministra zdrowia z refundowanymi lekami dla seniorów zacznie obowiązywać 1 września 2016 r. Od tego momentu świadczeniobiorcy, którzy ukończyli 75 rok życia, będą uprawnieni do bezpłatnych leków, a także środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, widniejących w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia, określanym jako medykamenty „przypisane do starości”.
Ministerstwo Zdrowia jeszcze nie podało, jakie dokładnie leki będą darmowe. Czy to będą leki na choroby typowe dla starszych osób, jak otępienie, czy raczej na powszechne schorzenia w podeszłym wieku, jak nadciśnienie, cukrzyca i podwyższony cholesterol. Receptę na nie będą mogli wystawić zarówno lekarze, jak i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, co też wynika z ograniczeń systemu informatycznego.
Po wypisaniu recepty pacjent będzie mógł udać się do apteki, gdzie magister farmacji po sprawdzeniu jego numeru pesel wyda mu lek, widniejący na odpowiedniej liście. Nie jest planowany żaden próg dochodowy, aby nie obciążać pacjentów, którzy musieliby wówczas udowadniać, że dane darmowe leki im się należą.
Należy pamiętać, że darmowe leki dla seniorów zostały już dawno wprowadzone w wielu krajach, nie tylko europejskich w ramach zabezpieczenia zdrowotnego tej grupy pacjentów. Niestety w Polsce program ten już od samego początku wywoływał wiele kontrowersji. Jak wynika z obliczeń, budżet państwa w pierwszych miesiącach tego programu dopłaci do leków przeciętnego emeryta zaledwie średnio 12 zł na miesiąc. Jak zauważają krytycy, jeśli dany siedemdziesięciokilkulatek nie wykupuje recept, to tylko dlatego, że nie stać go na wydatek rzędu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset złotych miesięcznie. Dlatego też może to być zaledwie kropla w morzu potrzeb, nie zaś doraźna pomoc osobom starszym w załataniu ich budżetu.